2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

    29 listopada 2018 roku Muniek Staszczyk wystąpił w Teatrze Miejskim. Wokalista słynnej rockowej kapeli T. Love przyjechał do Inowrocławia, by wspólnie ze swoimi przyjaciółmi zagrać jedyny w swoim rodzaju akustyczny koncert, niebędący żadnym projektem muzycznym, który zwieńczony zostanie albumem, lecz spontaniczną inicjatywą wynikającą z potrzeby luźnego muzykowania w kameralnych okolicznościach.
    Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie? – czasy maturalnych koszmarów powróciły na kilka chwil, gdy teatr skrył się za woalem mroku. Na szczęście moment grozy nie trwał zbyt długo, albowiem okazało się, że to celowy zabieg artystów, by wzmocnić moment wejścia na scenę i muzyką rozświetlić ów mrok. Późniejsze powroty do pewnych lat przyjęte zostały entuzjastycznie. Nic dziwnego, wszak na teatralnych deskach (które - tak na marginesie - zdaniem Muńka mają niesamowity klimat) stała legenda polskiej sceny muzycznej.
    Takich trzech, jak ich dwóch, to nie ma ani jednego. Muniek i Przyjaciele, czyli Cezariusz Kosman i Janek „Jahlove” Pęczak, gitarowi czarodzieje, prywatnie kumple z podwórka, sprawili, że publiczność przeniosła się do czasów IV Liceum Ogólnokształcącego, gdzie wszystko można znaleźć, gdzie ojczyznę kochać trzeba i szanować, a Bóg choć był daleko, to jednak czasami blisko.
    Koncert był wypadkową różnych projektów artystycznych Muńka zarówno z repertuaru zespołu T.Love, jak i działań solowych, nieco okraszony nowymi pomysłami. Na potrzeby akustycznej trasy koncertowej Zygmunt S. nie wymyślił siebie od nowa. Pokazał, że jest dokładnie tym samym Muńkiem z T.Love, którego pokochały tłumy, jedynie mniej cynicznym i bardziej dojrzałym, przez co z większą wyrozumiałością traktującym bohaterów swoich do bólu życiowych tekstów.

    Zygmunt „Muniek” Staszczyk, współzałożyciel i lider formacji T.Love, urodził się w 1963 roku w Częstochowie. Tam ukończył IV LO. Kilka lat później został absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo działał w zespole Atak, przekształconym w Opozycję. W 1982 roku wraz z Januszem Knorowskim, Dariuszem Zającem i Jackiem Wudeckim założył zespół T.Love. Do 1987 roku grupa funkcjonowała pod nazwą Teenage Love Alternative. Największe przeboje z tego okresu to „Garaż” (1984), „IV LO” (1985) i „Autobusy i tramwaje” (1988). W 1989 roku Staszczyk wyjechał do Anglii, a zespół zawiesił działalność. Do Polski wrócił w 1991 roku, reaktywował zespół, w którym ze starego składu pozostał tylko on sam. Udzielał się także m.in. w formacjach Szwagierkolaska i Paul Pavique Movement. W 2017 roku, po trzydziestu pięciu latach działalności, zespół zawiesił działalność.

 

2018-11-29 muniek baner

 

 

fot. Mariusz Bolewicki