„Malarstwo i muzyka" to tytuł wystawy Barbary Marcinkowskiej, której inauguracja odbyła się w środę, 8 lipca 2015 roku w Galerii w Ratuszu przy ul. Roosevelta 36 w Inowrocławiu. Miłośnicy sztuki mogli podziwiać dwie odsłony talentu warszawskiej wiolonczelistki, pedagoga i malarki. Wernisaż uświetnił koncert Artystki, która niegdyś, podczas koncertów filharmonicznych swą urodą olśniła Wojciecha Młynarskiego, czego efektem stał się tekst „Prześlicznej wiolonczelistki” napisany dla Skaldów. Muzykę do tekstu skomponował Andrzej Zieliński, a solo na wiolonczeli zagrała sama muza, Barbara Marcinkowska.
    Do obcowania ze sztuką w Galerii w Ratuszu zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta.

BARBARA MARCINKOWSKA
    Wiolonczelistka – solistka, profesor tytularny w Konserwatorium Narodowym w Wersalu, doktor na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych na Sorbonie. 
    Koncertowała na całym świecie, nagrała wiele płyt solowych, jest autorem kilku książek w zakresie pedagogiki wiolonczelowej. Stworzyła u swojego wydawcy Fortin-Armiane w Paryżu, w 1996 roku, kolekcję muzyki współczesnej „Autour du violoncelle” („Wokół wiolonczeli”), która jest połączeniem malarstwa z muzyką. Od 2006 roku jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu wielu sztuk o nazwie Europejskie Spotkania Artystyczne, który odbywa się w Bydgoszczy i Pałacu w Ostromecku. 
    Od wielu lat malarstwo zajmuje ważne miejsce w jej życiu. Studiowała malarstwo w Akademii Amerykańskiej w Paryżu i cztery lata rysunek w Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Doskonaliła swoje umiejętności w „ateliers” malarzy paryskich: Haspa, Agnés Monteilhet, Christophe Kawalko.
    Barbara Marcinkowska pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji. Została uhonorowana Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury" (1986) oraz odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1997).

2007 – galeria Espace le Scribe Harmattan w Paryżu – wystawa retrospekcyjna (5-12 grudnia)
2008 – galeria Harmattan organizuje dla niej pierwszą indywidualną wystawę retrospektywną
2012 – Espace abbe Fret Bretoncelles „Malarstwo i Muzyka” (czerwiec)

    „Urodziłam się w rodzinie muzyków. Rodzice i brat, wspaniali muzycy i artyści, rozbudzili we mnie miłość do muzyki i sztuki. Bardzo wcześnie rozpoczęłam działalność koncertową i dopiero w Paryżu mogłam zacząć malować i wypowiadać się w obu dziedzinach. Tu spotkałam też wielu interesujących i wspaniałych malarzy, którzy odegrali ogromną rolę w moim rozwoju artystycznym. Wspomnę chociażby Ardona, który był uczniem Kandińskiego i Paula Klee w Bnauhaus, a także Rafaela Matar, ucznia Bacona i Matty w Londynie. Wibracje dźwięków i kolorów, światło, rytm, przestrzeń, kolor dźwięku i harmonia kolorów, ekspresja, wzajemne przenikanie się tych elementów fascynują mnie i nadają sens mojemu życiu i twórczości” – mówi Barbara Marcinkowska.