23 marca 2015 roku w Galerii w Ratuszu otwarto wystawę prac malarskich Leonarda Berendta. Wernisażu dokonał Prezydent miasta Inowrocławia, Ryszard Brejza, w asyście kustosza wystawy Danuty Nawrockiej
    Kilka miesięcy temu (wrzesień 2014) w Niebieskiej Kamienicy KCK przy ulicy Kasztelańskiej 22 artysta zaprezentował blisko 100 obrazów, które powstały na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Tym razem na ścianach ratuszowej galerii zawisło kilkanaście starannie wyselekcjonowanych prac, pokazujących trzyletnią drogę artystyczną inowrocławskiego plastyka, która nieustannie ewoluuje i jest ciągle otwarta.
    Malarstwo Leonarda Franciszka Berendta łamie wszelkie konwenanse akademickiego spojrzenia. Autor tworzy swoje wyobrażenia świata – tego zastanego i tego, który tkwi w podświadomości. Kolor uwydatnia uczucia zaznaczone wahaniami twórczymi. Jest tu dużo przypadkowości. Odbiorca skupia się na grze plam barwnych emanujących z płócien. Prowokuje oko do przeżycia wspólnych chwil malarskich – napisał o wystawie w katalogu Roman Senski.

    Do obcowania ze sztuką w Galerii w Ratuszu zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta.