Od 24 października 2014 roku przez blisko miesiąc w Galerii w Ratuszu można podziwiać prace artysty Ryszarda Lecha. Na ekspozycję złożyły się dzieła zarówno z początku jego twórczości, jak i powstałe na kilka lat przed śmiercią – artysta zmarł w 2005 roku. Otwarcia wystawy dokonał zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciech Piniewski w asyście kustosza wystawy Danuty Nawrockiej. Na wernisażu pojawili się również brat zmarłego artysty Medard Lech oraz promotor malarza i grafika Zbigniew Janasik.
   Ryszard Lech jako pierwszy w sztuce wymyślił piksele, zanim pojawiły się w komputeryzacji. Przepowiedział ich istnienie, tyle że On tworzył rzeczywistość z własnych pikseli. Sam pisał o sobie: „Największym moim osiągnięciem jest fakt, że wypracowałem swój własny styl, dobry czy zły, ale tylko mój. Jak znak firmowy. Mam własny styl, własną technologię malowania, zestaw farb, materiałów, narzędzi malarskich. Bez podpisu wiadomo, że to malował Lech".
    Spotkanie z malarstwem Ryszarda Lecha sprawia, że widz w pierwszej chwili jest zdetonowany tym, co ogląda. Osobliwość i unikalność – te określenia idealnie pasują do twórczości artysty. Koncepcja wizji malarskiej, którą w dla siebie odkrył Ryszard Lech, pozwoliła mu przenieść emocje związane z tworzeniem obrazów na płaszczyznę kontemplacyjną. Przy rygorze przyjętej metody, polegającej na wpisywaniu wizualnej realności malarskich i graficznych przedstawień w regularną siatkę geometrycznych podziałów, prace artysty nie mają w sobie żadnej techniczności czy mechaniczności. Rozbicie struktury malarskiej na drobne elementy nie zabiło wrażliwości formy.
    „Twórczość Ryszarda Lecha jest zjawiskiem osobliwym. Widz w pierwszej chwili jest zdetonowany tym, co ogląda. Szuka punktu odniesienia - klucza, przy pomocy którego można by otworzyć wieko, pod którym kryje się sens sztuki. Ale to jest trudne. Bo kto tak maluje? Może kompozycje przedstawiające Paryż Bernarda Buffeta. Architektura miasta i ani jednej postaci ludzkiej, zarówno u jednego, jak i drugiego" – napisał prof. Stefan Szmidt w recenzji w 1987 roku.
    W 1984 roku Ryszard Lech uznany został za najciekawszą indywidualność Salonu Wiosennego 1984, a krytyk sztuki Jerzy Jurczyk wówczas napisał: „Fenomen Lecha polega na bardzo oryginalnym połączeniu realizmu pejzażowego z językiem geometrii".
    Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta.Ryszard Lech (1927–2005) – malarz, grafik, rysownik.