Choć, ze względu na obowiązującą w całym kraju żałobę narodową, nie było oficjalnego otwarcia, a jedynie ciche spotkania z artystą na poziomie indywidualnych i wspólnych przeżyć, od 18 stycznia 2019 roku w Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru dostępna dla zwiedzających jest wystawa pod hasłem „Tresura tesserów” autorstwa Mirosława Kocińskiego.
    Na ekspozycję, która do 9 lutego 2019 roku prezentowana będzie w inowrocławskiej galerii, składają się otwarte kompozycje mozaikowe, dające możliwość różnych konfiguracji.
    Autor mozaik wykonanych z porcelanowych płytek o grubości około 2 mm wypracował własną, oryginalną technikę dla tworzenia mozaikowych obrazów. Artysta wycina z porcelany rozmaite kształty, zagęszcza je i utrwala przy pomocy kolorowej fugi na lekkim podłożu ze sklejki, która niejako zostaje wchłonięta przez setki lub wręcz tysiące drobnych elementów wykonanych uprzednio, z aptekarską precyzją, z porcelany.
    Sztuka Mirosława Kocińskiego dotyka każdego indywidualnie i pozwala na bycie dotykaną. Już nie tylko patrzeć i podziwiać, ale namacalnie doświadczyć można było dzieł znakomitego ceramika. Hipnotyzująca wręcz pozorna monotonia zostaje niemal brutalnie zastąpiona ekspresją twórczą przy bliższym kontakcie z dziełem
    Gdyby Adasiowi Miauczyńskiemu, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej kinematografii, dane było mieć starszego brata lub kogoś bardzo bliskiego, stanowiącego dla niego niedościgniony wzór, z pewnością byłby to prof. Mirosław Kociński, który potrafi odczarować nieznośną powtarzalność czynności, ze znaczenia słowa „żmudność” wydobyć niezauważalną dla większości siłę sprawczą.

Mirosław Kociński urodził się w Radomsku w 1958 roku. W latach 1980-1985 studiował ceramikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. E. Gepperta) we Wrocławiu. Od 1988 roku pracuje w macierzystej uczelni. Przez osiem lat jako asystent prof. Stanisława Szyby na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Od 1996 na Wydziale Ceramiki i Szkła w II Pracowni Projektowania Ceramiki. W latach 2002-2005 pełnił funkcję prodziekana wydziału, a w kadencji 2008-2012 dziekana. W 2014 roku uzyskał tytuł profesora. Dotychczas prezentował swoje prace na 120 wystawach, w tym 20 indywidualnych. Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach konkursowych, między innymi: Vallauris we Francji, Faenzie we Włoszech, Zarautz w Hiszpanii, Gualdo Tadino we Włoszech, Kairze w Egipcie, Mino w Japonii. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, publicznych i muzealnych w tym: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, fundacji „Unikat”, Museum of Modern Ceramic Art – Gifu w Japonii, miasta Zarautz w Hiszpanii.
    Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: 1996 – III Międzynarodowe Biennale Ceramiki, Zarautz (Hiszpania), I nagroda; 2011- International Ceramics Festival’11 Mino (Japonia), wyróżnienie honorowe; 2012- Nominacja do Nagrody Roku 2011 za wystawę „Paradoksy”, przyznaną przez Zarząd O. Wrocławskiego ZPAP; 2012-„Zasłużony dla Kultury Polskiej” – odznaka honorowa nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Mieszka w Obornikach Śląskich.

 

plakat