Do świata zbudowanego z okruchów i fragmentów obrazów, wspólnie tworzących nową wizję opowiadanej historii zaprosił inowrocławian Jan Misiek, gdański malarz i grafik, wielki miłośnik nadawania nowych znaczeń rzeczom ustawianym w „Miśkowym centrum". Na ścianach Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru zawisły kolaże.
    Gdy w odniesieniu do niego pada słowo artysta, nieco rumieni się, spina mięśnie ramion i żartem o braku czerwonego szalika, podnoszącego jego jestestwo do rangi istoty upoważnionej do decydowania o pięknie, próbuje zamaskować zawstydzenie. Nazywa siebie fizycznym pracownikiem sztuki i absolutnie nie czuje, że robi coś wyjątkowego. Wprost „uwielbia”, gdy ktoś zadaje jemu pytanie „co artysta miał na myśli”. Taki właśnie jest Jan Misiek, urodzony w Słupsku artysta, absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
    Na ekspozycję „Silva rerum” prezentowaną w Galerii Miejskiej składają się prace, których kompozycyjną dominantą jest (prawie zawsze) człowiek – jego twarz bądź sylwetka ocalała na anonimowej fotografii. Swoją opowieść o nim, jednocześnie z nim w roli głównej, Jan Misiek buduje ze strzępków gazet i biletów, listów, dokumentów, reklam, a czasami nawet i przedmiotów. W technice kolażu, trudnego medium, które zrodziło się na początku XX wieku z eksperymentów artystycznych w pracowniach Georgesa Braque’a i Pabla Picassa, dla wieku jest niedoścignionym wzorem. Wśród prac będących swoistego rodzaju formą małego poematu o człowieku pojawiają się również obrazy królów 9 żyć, tj. kotów.
    Niezwykle skromny Jan Misiek dał się poznać jako specjalista ds. połączeń nieoczywistych, spotkań na pozornie obcej płaszczyźnie, scalonych iskrą fascynacji towarzyszącej owemu zbliżeniu. Artystyczny poliglota, zaprezentował inowrocławskiej publiczności jak włada językami graficznymi o różnych naturach, przemawiając w sposób zrozumiały dla tych, którzy świat deszyfrują wyobraźnią. Oddychający atmosferą minionych epok twórca cytuje rzeczywistość we właściwy sobie sposób, nierzadko stawiając cudzysłów w najmniej oczekiwanym momencie.


Poniżej skrócona biografia „fizycznego pracownika sztuki”.

    Artysta urodził się w Słupsku w 1949 r. W roku 1968 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Podjął studia polonistyczne, a następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1975 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Był redaktorem graficznym Wydawnictwa Morskiego (1979 – 1990) i miesięcznika „Pomerania” (1995 – 1999). Uprawia malarstwo, kolaż, grafikę książkową i prasową. Tworzy także książki artystyczne. Jest członkiem międzynarodowej grupy artystycznej „Groupe Chanteloube”. Brał udział w wielu wystawach w zbiorowych w kraju i za granicą. Swoje prace prezentował na ponad 100. wystawach indywidualnych.

 

 

baner wystawa