Świat faktury i kontrastów, czerni z detalami światła, „rzeźb” z premedytacją wykonanych w papierze można oglądać w Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru. 5 października 2018 roku otwarto tam wystawę Pawła Nowaka, artysty pochodzącego z Aleksandrowa Kujawskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
    Ponad 20 lat temu podjął próbę reanimacji własnego obrazu. Od tamtego czasu wsiąkł w papier i …czerń, czasami ochlapaną kolorem. Obrabia go w różny sposób – papierem ściernym, szmatką, ręką, butem. Artystycznie maltretuje, choć nazywa siebie pacyfistą. Żartem dodaje, że pacyfistą inaczej. Moczy go, depcze po nim, zdziera powłoki, nacina powierzchnię papierowego podobrazia, nadaje fakturę, wprowadza barwniki, odkrywa, przykrywa, łączy. Tworzy! Jako jedyny w Polsce posługuje się reliefową techniką w papierze. Jest jej autorem.
    Na pierwszy rzut oka jego prace przypominają zgrabnie wykonane oleje na płótnie, niekiedy nawet, przy mniejszej wrażliwości siatkówki na różnicowanie szczegółów w związku z odległością, ciekawe fotografie. Jednakże bardzo bliski kontakt z dziełami Pawła Nowaka, gdy nos niemal czuje pewnego rodzaju żmudność dochodzenia do szczegółów, osiągania matematycznej perfekcji, oczom odbiorcy sztuki ukazuje się świat utkany z zadrapań, „wydrapań”, nacięć, warstw i poukładanego chaosu, niemal wychodzący na zewnątrz, mikroświat w 3D.

    Ekspozycję można oglądać do 3 listopada, od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-16.00. Wstęp jest wolny, zapraszamy!

 

baner wystawa