Umiejętność. Emocje. Charakter. Świadomość. Pożądliwość. Za sznurki pociągał Talent. Z okazji wyjątkowego wernisażu nawet kolor wyszedł z obrazu. W piatek, 6 kwietnia 2018 roku, ceniony rzeźbiarz prof. Andrzej Szarek w Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru zaprezentował swoje prace. Ekspozycję nowosądeczanina można oglądać do 5 maja.
    Takiej wystawy ściany tejże galerii jeszcze nie widziały (i tym bardziej nie poczuły). „Kolor, który wyszedł z obrazu”, „Pejzaż dogłębny”, „Wrzątek niefrasobliwy”. Do tego „Nieżarliwa kaczka”, „Szarkus Andreus”, „Tabernakulum”, „Moje tabernakulum”, „Ornat”, „Modlitwa”, „Down Town” i „Baranku boży…”. Reakcja na świat, ludzi, którzy nas otaczają, wreszcie na nas samych, próba odkrycia człowieka w człowieku to wspólny mianownik jedenastu prac, które składają się na ekspozycję zatytułowaną U.E.C.S.P. Spawem łączącym materię i talent stał się Andrzej Szarek, oryginalny rzeźbiarz, dla którego litera „a” stanowi nie mniejsze wyzwanie niż cała seria wyrazów rozpoczynająca się na przodowniczkę alfabetu.
    Pracuje z dziubkami od czajników, by zimne i surowe przedmioty zaczęły wrzeć, wytwarzać ciepło i oddawać je światu. Prowokuje fałszywie zbudowane tony ludzkich zachowań do brzmień czystych. W podłych materiach, nadgryzionych zębem czasu i nierzadko liźniętych jęzorem rdzy ukrywa prawdę o człowieku i troskę o niego, wydobywając, podkreślając i uwierzytelniając opowieść o życiu, prywatnym kawałku pola każdego z nas, na którym trwa walka z chwastami zasłaniającymi światło. I wreszcie nieustająco przypomina, że owe światło wyłania się z mroku.

    Tytuł wystawy związany jest z talentem, w gruncie rzeczy z jego definicją, który odkrywam i postrzegam jako zespół cech takich jak umiejętność, emocje, charakter, świadomość i pożądliwość. Wszystkie te cechy razem tworzą obraz w pełni utalentowanego człowieka. Jeśli nie ma się tego, bo nie pracowało się np. nad charakterem i świadomością, to zostaje coś w rodzaju wirusa zbudowanego z pożądliwości i emocji, a czasem tylko przy wsparciu umiejętności. To bardzo niewiele i jest to światło nad fałszywą drogą" – mówił prof. Andrzej Szarek.

    Artysta urodził się w 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 r. W latach 1980-1985 Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985- 90 prezentował rzeźby z grupą ,,…kim jesteś”. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Wykłada w Wyższej Szkole Biznesu Nationale-Louis University w Nowym Sączu i na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Instytucie Sztuki w Cieszynie. Od 2000 roku jest Członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy Profesora w dziedzinie Sztuk Plastycznych. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, performance, happening oraz zdarzenia artystyczne. Zrealizował około 50 wystaw indywidualnych, ponad 70 happeningów i akcji artystycznych oraz brał udział w blisko 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

    Wernisaż był okazją nie tylko do kontemplowania sztuki, ale i (a może przede wszystkim) ciekawych rozmów z artystą, który rozprawiał na temat natury wszechrzeczy, kondycji współczesnego świata oraz pułapek czyhających na człowieka.

baner