Prace Janusza Argasińskiego, związanego z pilskim środowiskiem twórczym malarza, od 9 marca 2018 roku można oglądać w Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru.
    Abstrakcje składające się na ekspozycję powstały zarówno kilka, a nawet kilkanaście lat temu, jak również na początku tego roku, specjalnie na wystawę w Inowrocławiu. Urodzony w Przemyślu, a mieszkający w Pile malarz wystawą w naszym mieście niejako powrócił do świata artystycznego, z którego nieco wycofał się (m.in. ze względów zdrowotnych) kilka lat temu. Choć artysta nie stroni od pejzażu, martwej natury czy portretu, stosując do tworzenia swoich prac różne media, w Inowrocławiu zaprezentował wyłącznie obrazy abstrakcyjne. Dominowała szarość z akcentami niebieskiego, gdyż taki zestaw kolorystyczny towarzyszy absolwentowi Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie już od kilku lat.

    „W całej mojej twórczości bywały okresy fascynacji różnymi mediami, formami, narzędziami wykorzystywanymi w tworzeniu nowych prac. Bywały też okresy różnej kolorystyki – od wyrafinowanej bieli i czerni połączonej z formami geometrycznymi, do pełnej gamy kolorystycznej z formami biologicznymi, do postaci człowieka włącznie. Duży przełom w mojej twórczości nastąpił w latach 1984–1985 podczas pobytu w USA, gdzie doskonaliłem swój warsztat malarski, poznawałem nowe techniki i sprzęt, skąd przywiozłem wiele pomysłów na stworzenie nowych prac. Pobyt za oceanem nauczył mnie też pokory i poszanowania swojej pracy. Inspiracji szukam w głowie, swoich przeżyciach. Zawsze są to inspiracje wewnętrzne, nigdy zewnętrzne” – mówił Janusz Argasiński.

    Wystawę zorganizowaną przez Kujawskie Centrum Kultury można oglądać do 3 kwietnia br. – od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00 oraz w sobotę w godz. 10.00-16.00.

 

baner