2020-09-26 spektakl "Rubinowe gody"

    Inauguracja Jarmarku Kujawskiego i tym samym Dni Inowrocławia 2019 upłynęła pod znakiem widowiskowych pokazów chorągwiarskich, których tradycja sięga średniowiecznych Włoch. Chorągwiarze, szczudlarze i tancerze opanowali parkowe alejki, tanecznym krokiem mijając wystawców prezentujących swoje wyroby, by następnie na scenie zaprezentować swoje niecodzienne umiejętności i przybliżyć widzom również historię tej wielowiekowej tradycji.
    6 czerwca 2019 roku w świat sbandieratori, czyli artystów specjalizujących się w żonglerce flagami zabrali inowrocławian, ich gości i kuracjuszy pasjonaci sztuki z włoskim rodowodem, występujący pod nazwą Gwardia Gryfa. Przedstawienie o charakterze fabularno-widowiskowym „Sbandieratori Dumą Naszych Serc” pozwoliło odbyć podróż w czasie i poczuć klimat festiwalu chorągwiarskiego, gdzie radość, gwar, muzyka łączą się z precyzją.
    Kluczem całego przedstawienia był podział na dwie kategorie dyscypliny sbandieratori: klasyczną i artystyczną - akrobatyczną, który dał podstawy do stworzenia dwóch drużyn i stał się źródłem toczącej się miedzy nimi rywalizacji. I to właśnie wokół tej rywalizacji została zbudowana cała fabuła. Historia opowiadana przez narratora była ilustrowana odpowiednimi działaniami scenicznymi i poprzeplatana popisami solowymi i duetami.
    Chorągwiarze z Gwardii Gryfa zadbali również o interaktywność pokazu, animując publiczność, zachęcając do chorągwiarskiej zumby. Nauka układu sprawiła wiele radości zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym.

    O oprawę artystyczną zdarzenia zadbali wokaliści ze Studia Kujawskiego Centrum Kultury, którzy rozbujali słuchaczy m.in. „Welewetką" i „Czerwonymi koralami".

 

plakat choragwie jarmark