2020-03-16 Kabaret Młodych Panów w programie „To jest chore"

    W sobotę, 13 kwietnia 2019 roku, w inowrocławskim Teatrze Miejskim odbyła się premiera spektaklu „Laczek. Laczek Bobiczek" w reżyserii Elżbiety Piniewskiej.

    Wystąpili aktorzy Inowrocławskiego Teatru Otwartego: Jakub Muszalski (Laczek Bobiczek), Daria Jarosz (Szracja), Jakub Balmowski (Raszes), Małgorzata Puła (Cickewa), Patryk Dąbrowski (Baraguncele), Marta Mikołajewska (Welwecja), Jakub Luber (Popoczenko), Patrycja Klamecka (Alte), Natalia Karczmarczyk (Pszoszicja), Wiktor Nogalski (Profesor Kipernaj), Oskar Prusiński (Angel Samuelow), Laura Zielińska (Liechtenstain), Adam Stępień (Rozenzweig), Bartosz Jaskólski (Grabarz) i Katarzyna Berent (Dziewczyna).

    Sztuka powstała na podstawie tekstu Hanocha Levina „Zimowy pogrzeb". Realizacji dźwięku i światła podjął się Jarosław Sopoliński, a wykorzystano w niej fragmenty utworów zespołu Bubliczki „Reggae Juice" i „Derwicz weselny" oraz kompozycję własną Wiktora Nogalskiego.

    „Wesele i pogrzeb. Radość i smutek. Poczucie wspólnoty i samotność. Odnalezienie i zagubienie. Odwaga w burzeniu zasad i paraliżujący strach. Głód relacji międzyludzkich. To wszystko znaleźliśmy w sztuce Hanocha Levina, współczesnego izraelskiego dramaturga. Nie zdecydowaliśmy się na inscenizację całości, wybraliśmy te fragmenty, które pozwoliły nam pokazać głównego bohatera - Laczka Bobiczka - zmagającego się z dominującym poczuciem wykluczenia. Jego dążenie do bycia z rodziną i w rodzinie jest przejmujące, jego determinacja w realizacji marzeń godna naśladowania. Groteskowe przedstawienie postaci pozwoliło na rezygnację z patosu. Zależy nam, by widzowie na naszym spektaklu dobrze się bawili. Śmiali do łez albo… raczej przez łzy..." - mówiła reżyser Elżbieta Piniewska.

 

plakat