„Kobieta w welonie”, „Epoksydowy zwierz”, „Dziewczynka dla Sarzyny”, „ANA”, „Ptak” oraz rysunek z cyklu „Kwiaty” – niezwykłe prace autorstwa Magdaleny Abakanowicz, twórczyni abakanów, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną, artystki, która osiągnęła niezaprzeczalny międzynarodowy sukces, można do 14 listopada 2017 r. oglądać w Galerii Miejskiej na piętrze Teatru Miejskiego.
    Płaskorzeźba popiersia kobiecego osadzona na szklanej ramie, rzeźba postaci stojącej wykonana techniką nasycania materii jutowej żywicą epoksydową, rzeźba przedstawiająca postać ptaka wykonanego z maty szklanej nasyconej żywicą epoksydową, umieszczona na metalowym statywie, rzeźba postaci stojącej (dziecka) wykonana z żywicy epoksydowej i zaprawy cementowej, rzeźba przestawiająca głowę zwierzęcia wykonana z materii jutowej nasyconej żywicą epoksydową, przymocowana do ramy i wreszcie praca wykonana techniką węgla oraz oleju na papierze – tylko tyle i AŻ tyle.
    Sztuka pozostanie najbardziej zdumiewającą działalnością człowieka, zrodzoną z bezustannych zmagań rozumu z szaleństwem, marzenia z rzeczywistością. (…) Sztuka nie rozwiązuje problemów, lecz czyni nas świadomymi ich istnienia. Sztuka otwiera nam oczy, abyśmy patrzyli, i mózg, aby tworzył wyobrażenia – mówiła Abakanowicz, odbierając w Nowym Jorku nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Rzeźbie. Wobec retrospektywnej wystawy prac Magdaleny Abakanowicz z kolekcji CIECH SA, na którą zaprosiło Kujawskie Centrum Kultury, nie można przejść obojętnie. Dorobek artystyczny Magdaleny Abakanowicz onieśmiela każdego, kto próbuje dokonać jego analizy. Stanowiła jeden z najmocniejszych filarów polskiej sztuki i kultury ostatniego półwiecza. Była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. Zajmowała się rzeźbą, która w jej ujęciu znacznie przekraczała konwencjonalne ramy dyscypliny.
    Na wystawie w Galerii Miejskiej zaprezentowane zostały prace z kolekcji grupy CIECH, przekazane przez Abakanowicz w dowodzie wdzięczności za nieustające wsparcie jej działalności artystycznej. Ekspozycję można oglądać w godzinach funkcjonowania obiektu, tj. od wtorku do piątku w godz.12.00-18.00 i w sobotę w godz. 10.00-16.00.

    Pomysł współpracy Grupy CIECH z prof. Magdaleną Abakanowicz i jej zespołem narodził się w Nowej Sarzynie, gdzie zlokalizowany jest jeden z ośmiu naszych zakładów produkcyjnych. To właśnie tam, oprócz środków ochrony roślin, wytwarzane są żywice epoksydowe, które od ponad 20 lat służyły artystce jako materiał do pracy twórczej. Prezentowane na niniejszej wystawie dzieła są wyrazem wdzięczności artystki, która w ten sposób zdecydowała się uhonorować wieloletnią współpracę z Grupą CIECH. Pierwszą przekazaną spółce (w 1995 roku) pracą była „Kobieta w welonie” . W 1999 roku do kolejki dołączył „Epoksydowy zwierz”, w 2007 roku „Ana” i w 2010 r. „Ptak”. Ostatnim podarowanym w 2016 roku przez artystkę dziełem jest rysunek z cyklu „Kwiaty” – wyjaśnia Artur Osuchowski, członek Zarządu CIECH.

    Urodziła się 20 czerwca 1930 roku w Falentach pod Warszawą, zmarła 21 kwietnia 2017 r. Magdalena Abakanowicz studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez wiele lat pracowała ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Gościnnie wykładała m.in. w Los Angeles, Berkeley, Bostonie, Nowym Jorku, Sydney czy Tokio. Jej prace znajdują się w ponad siedemdziesięciu muzeach i kolekcjach publicznych na wszystkich kontynentach, m.in. w Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto. Wielokrotnie wyróżniona doktoratami honorowymi światowych uczelni, otrzymała też wiele innych nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998).

 

baner2