2018-11-14 Spektakl „Kochanie, wróciłem”

    „Tańczy tango dlatego, że mu się należy" – pod takim hasłem 17 września 2017 roku w muszli koncertowej Parku Solankowego odbył się pokaz tanga, na który zaprosili Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza i Kujawskie Centrum Kultury.
    Wprowadzeniem do najbardziej zmysłowego dialogu na świecie była poetycka rozmowa Julii Krzesińskiej i Adama Murawskiego, aktorów z Inowrocławskiego Teatru Otwartego, kierowanego przez Elżbietę Piniewską. Przedstawili oni fragmenty poezji Bolesława Leśmiana, opisujące dotyk dłoni zakochanej pary.
    Muzyka niemodnie sentymentalna, zmysłowe ruchy nasycone tajemnicą. Kobieta, mężczyzna, bliskość i namiętność. Poznańscy mistrzowie tanga Agata Czartoryska i Michał Kaczmarek, czyli Casa Buena zaprezentowali to, co najpiękniejsze w najbardziej porywającym na świecie tańcu, który od ponad 100 lat święci triumfy. Początkowo tango było tańcem męskim, swoistego rodzaju opowieścią o niespełnionych marzeniach, tęsknotach i cierpieniu. Narodziło się w miejscu, gdzie za miłość trzeba zapłacić słoną cenę. Mężczyźni tanecznym krokiem przechadzali się po lokalnych knajpach i domach publicznych. Prostytutki niczym instrumenty towarzyszyły w rzewnych historiach opowiadanych ciałem i duchem.
    Wielkie odrodzenie zmysłowy taniec przeżył w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy Carlos Saura stworzył film „Tango”, a jeden z najsłynniejszych kompozytorów Astor Piazzoli założył Quintetto Nuevo – zespół, który zapoczątkował tango nuevo, formę łączącą różne elementy muzyki, nie tylko klasycznej.
    Nie zabrakło rad specjalistów i nauki podstawowych kroków. Publiczność dowiedziała się, że istnieją różne rodzaje tanga. W milondze partnerzy tańczą „przytuleni” do siebie klatką piersiową, prowadząc tajemniczy dialog. Jednak komunikacja między nimi zaczyna się jeszcze na kilka sekund przed rozpoczęciem tańca. On spogląda na wybrankę z nadzieją, że ich oczy się spotkają, a ona subtelnym kiwnięciem zgodzi się na propozycję.
    Na kontynuację przygody z tangiem Biblioteka Miejska zaprosiła do Saloniku Literacko-Artystycznego. Wieczorową porą odbyła się milonga z udziałem poznańskich tancerzy. 

    Imprezy były częścią Festiwalu „Zmyśmian”, który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

  

plakat tango