2018-08-25 XI Ino-Rock Festival

    Muzyka i Wiedeń to od stuleci nierozłączna para. Wiedeńska scena muzyczna ma wiele twarzy, a większość z nich w niedzielne popołudnie (9 lipca 2017 r.) zaprezentowała bydgoska Orkiestra Salonowa MODERATO pod batutą Orlina Bebenowa, jak również znakomici soliści – obdarzona sopranem Marcela Wierzbicka i tenor Krzysztof Zimny.
    Zaczęło się od „Grzmotów i błyskawic” ciskanych w słuchaczy przez Johanna Straussa. Po takim wyładowaniu muzycznym nic dziwnego, że w Solankach wyrosła „Róża południa” – ta sama, którą szersza publiczność kojarzy jako piosenkę z serialu „Boża podszewka”. W zaistniałej sytuacji najlepszym wyjściem była podróż do Varaždi z operetki „Hrabina Marica” Imre Kalmana. To tam okazało się, że „Kiedy skrzypki grają” to „Wielka sława to żart”.
    By załagodzić sytuację do walca Musetty z II aktu opery „Cyganeria” zaprosiła wszystkich sopranistka Marcela Wierzbicka. Tenor Krzysztof Zimny cały czas powtarzał jej „Posłuchaj mnie”. Gdy usta zaczęły milczeć, a dusza śpiewać, wraz z rozśpiewanym duetem śpiewać zaczęły całe Solanki, a ściślej rzecz biorąc kilkusetosobowa publiczność.

    „Co się dzieje, oszaleję” powiedziałby Kalman, patrząc na tak cudowny chór śpiewaków w Inowrocławiu. Mistrza nie było, ale godnie zastąpił go duet entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.
W rytm walczyka serce śpiew, kochaj mnie
Bez miłości świat nic nie wart, kochaj mnie
Każda krwi kropelka we mnie ciebie chce
Więc weź mą miłość i wzajemnie kochaj mnie – śpiewali Wierzbicka i Zimny, a atmosferę i tak już gorąco podgrzewał maestro Bebenow.

    Muzyczną wycieczkę do starego Wiednia, w którym to śpiewają nawet zakamarki kamienic, groźnie wyglądające zaułki i urokliwie kawiarenki z pewnością można uznać za wielce udaną. Aż żal było wysiadać z muzycznego pociągu, gdy konferansjer ogłosił koniec podróży.

    To teraz tydzień wspominania, a w następną niedzielę Viva Paris! Koncert piosenki francuskiej „L’Amour de Paris” 16 lipca, o godz. 16.00, oczywiście w muszli koncertowej. Tradycyjnie już zaprasza Kujawskie Centrum Kultury.

 

Kalendarz koncertowy dostępny poniżej
http://www.kck.inowroclaw.pl/2-uncategorised/1014-inowroclawskie-lato-muzyczne-koncertowo-w-solankach.html

 

baner 9lipca