2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

    „Wielka 8semka” polskiej estrady pojawiła się 13 maja 2018 roku w Parku Solankowym. Muzycznie połączył ich Michał Gasz, wokalista zespołu Piotra Rubika, któremu na scenie towarzyszyli pianista Adam Rybak i skrzypek Tomasz Mucha. GadMu Trio na półtorej godziny zaczarowało inowrocławską publiczność.
    Druga odsłona, trwającego od maja, Inowrocławskiego Lata Muzycznego była spotkaniem z wybitnymi głosami, wspaniałymi osobowościami i utworami, które swego czasu śpiewała cała Polska. Jako że trzynastego wszystko zdarzyć się może, więc nikogo nie powinien zdziwić fakt, że na jednej scenie spotkali się tak znakomici artyści jak Zaucha, Wodecki, Soyka, Grechuta, Ciechowski, Markowski, Niemen i Borys.
    Koncert jest wynikiem fascynacji ósemką najwybitniejszych wokalistów polskiej sceny muzycznej zarówno tych, którzy już odeszli, jak również tych, którzy wciąż koncertują ku uciesze publiczności.

   Projekt „Wielka 8semka” jest wynikiem dziecięcych marzeń, które w jakimś momencie bardzo mocno wykrystalizowały się. Tych głosów jest mnóstwo, ale dla mnie i moich muzycznych kompanów – Adama Rybaka i Tomasza Muchy – właśnie ta muzyczna ósemka jest najważniejsza, najbliższa naszym sercom, a dla mnie jako wokalisty wykonanie jakiegokolwiek utworu z ich repertuaru wielkim wyzwaniem. Dotknęliśmy utworów bardzo znanych, ale sięgamy również po kawałki niespopularyzowane, muzyczne perełki. Co prawda słuchacze nie będą mogli pośpiewać z nami, ale warto krzewić, w takim natłoku dziwacznej muzyki w rozgłośniach radiowych, coś naprawdę dobrego. Z szacunku dla tych wielkich, legendarnych już wokalistów, żyjących i nieżyjących, dla nas zawsze nieśmiertelnych, nie powielamy tego, co było, gdyż to było właściwie tylko im. Przedstawiamy ich kompozycje w nowych, uwspółcześnionych wersjach, takich, które najbardziej nam grały w serduchach" – mówił Michał Gasz, wokalista GadMu Trio.

    Michał Gasz współpracował m.in. z Krystyną Prońko, Piotrem Rubikiem, Elżbietą Zapendowską, Laco Adamikiem, Jackiem Cyganem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Januszem Radkiem. Lista muzycznych projektów, w których wziął udział jest jeszcze dłuższa. Trudno wymienić wszystkie pola jego aktywności artystycznej. Jest stałym solistą zespołu Piotra Rubika i Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej, udziela się także w licznych formacjach i projektach jazzowych, rockowych, popowych. Innymi słowy potrafi zaśpiewać wszystko lub prawie wszystko.
    Zupełnie nowe aranżacje takich przebojów, jak m.in. „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Mamona”, „Fa na na”, „Dni, których nie znamy”, „Zacznij od Bacha”, „Kołysanka dla nieznajomej” w mocno rozswingowanym wydaniu, ze sporą porcją improwizacji, nie tylko zaskoczyły nawet najbardziej wymagającą publiczność, ale również, a może przede wszystkim, oczarowały.
    Znakomity koncert zakończył się bisem, pamiątkowymi zdjęciami, gratulacjami i prośbami kierowanymi w stronę organizatora o więcej takich występów.

 
2018-05-13 plakat