2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

    Miłośnikom sztuki Zdzisława Beksińskiego przedstawiać nie trzeba. Przez 2 dni – 11 i 12 maja 2018 roku – w Teatrze Miejskim można było podziwiać zbiór około 50 prac jednego z najwybitniejszych artystów polskich XX wieku. „Nieznana” cząstka artysty rzuca nowe światło na dorobek twórcy, a fotografie, grafiki i fotomontaże odwołujące się do snów, wizji, marzeń, przeniknięte atmosferą tajemniczości, nostalgii, momentami wręcz grozy, skrywane za woalem oniryzmu elektryzują. Tego po prostu nie można było przegapić! Na niecodzienny spacer po świecie tragicznie zmarłego artysty zaprosiło Kujawskie Centrum Kultury.
    Mieszkał w bloku, nie miał samochodu, nie dorobił się niczego. Był masochistą, więźniem własnych myśli i snów. Panicznie bał się śmierci. Zginął od 17 pchnięć nożem zadanych mu przez syna sąsiada. Od kilku lat twórczość Zdzisława Beksińskiego, jego życie, dramatyczna śmierć oraz losy rodzinne koncentrują uwagę i emocje twórców oraz odbiorców sztuki. Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego z obrazami z pierwszego okresu fantastycznego oraz późnej fazy warszawskiej. Artysta twierdził, że wpływ na jego malarstwo miały takie persony jak Picasso, Turner, Gierymski i Moore (rzeźbiarz). Jako jedyny Europejczyk miał stałą ekspozycję w Muzeum Sztuki Japońskiej w Osace. Dziś jego twórczość jest znana na całym świecie.
    Wystawa „Beksiński nieznany”, prezentowana w ramach kolejnej odsłony festiwalu PATRZ WIĘCEJ, stwarza niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) jednego z najsłynniejszych polskich artystów. Projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości) pozwala wniknąć w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię Beksińskiego, niemal „wejść” do jego nieodgadnionego umysłu, spacerować po surrealistycznych sceneriach z pogranicza jawy i snu. Warto podkreślić, że polski artysta inspiruje twórców na całym świecie. Jego wielkim fanem jest choćby Guillermo Del Toro, scenarzysta i reżyser m.in. „Hellboy 2″, „Blade: Wieczny łowca II” czy „Labiryntu fauna”, nagrodzony Złotym Globem za „Kształt wody”. Dopełnieniem wystawy są filmy z prywatnych archiwów artysty (3 godziny niepublikowanych dotąd materiałów, w których bardzo często narratorem jest sam artysta) przybliżające życie i drogę twórczą Beksińskiego. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz mało odkrytego obszaru jego aktywności artystycznej. Przez cały czas trwania wystawy obecni są opiekunowie z „Fundacji Beksiński”.

    Pragnę malować tak, jakbym fotografował marzenia i sny. Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów – tak o swojej twórczości mówił sam artysta.

    Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Organizatorzy:
Kujawskie Centrum Kultury, „Fundacji Beksiński”, Muzeum Historyczne w Sanoku, agencja yMusic9

 

beksinski plakat