2019-11-16 Spektakl „Szalone nożyczki”

    W piątkowy wieczór, 6 kwietnia 2018 roku, na scenie Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w monodramie „Rzeczy i słowa" wystąpiła Julia Krzesińska. Inspiracją do wystawienia sztuki była na książka Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, a reżyserią zajęła się Elżbieta Piniewska.
    Julia Krzesińska jest uczennicą III klasy I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, od 2015 roku - aktorką Inowrocławskiego Teatru Otwartego. Wyróżniła się szczególnie rolą Babci w „Pustostanie” Maliny Prześlugi w reżyserii Elżbiety Piniewskiej (I miejsce w Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w Toruniu w 2017 r.) oraz otrzymała kwalifikację do etapu wojewódzkiego 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii Teatru Jednego Aktora. Zaangażowana jest w różne projekty artystyczne, zawsze chętnie recytuje współczesną poezję. Właśnie zrealizowała swoje największe marzenie … wystąpiła w monodramie.

    „O śmierci bliskiej osoby można mówić na wiele sposobów. Wyrzucać z siebie emocje, nazywać je i dookreślać, zatracać się w rozpaczy. A można też - jak czyni to Marcin Wicha - wychodzić od konkretu, książki, lampy, odkurzacza i ocalić tym samym od zapomnienia matkę, która niedawno odeszła. Ten minimalizm i oszczędność środków wyrazu nie ułatwia zadania przy przekładaniu prozy na język teatru. Ale warto było spróbować to uczynić” – mówi Elżbieta Piniewska, reżyser monodramu.

 

 

baner