2019-11-16 Spektakl „Szalone nożyczki”

    16 stycznia 2018 roku na deskach Młodzieżowego Domu Kultury, w ramach pożegnania z tytułem, po raz trzeci w tym sezonie teatralnym, „Iteowcy” zaprezentowali spektakl „Dagny – jej portret” w reżyserii Elżbiety Piniewskiej, według scenariusza na bazie zamieszczonego w Gazecie Wyborczej artykułu Anny Augustyniak „Dagny patrzy na mnie”.
    O tym, że była pisarką, pianistką, intelektualistką, dziś nikt nie pamięta. Że była muzą artystów, kochanką, prowokatorką, kokietką – tak. Ta jej rola, a właściwie role przeszły do historii.
    Dagny Juel świadomie wpisała się w bunt młodego pokolenia, pragnącego wyzwolenia ze sztywnego gorsetu zasad. Młodzi aktorzy musieli zmierzyć się z niełatwym zadaniem, jaki było odnalezienie prawdy leżącej między dwoma kłamstwami, próba odpowiedzi na pytania kim tak naprawdę była Dagny Juel, po mężu Przybyszewska i czy za moment spełnienia zawsze należy płacić najwyższą cenę. Spektakl w barwny sposób opisywał losy Norweżki, która dorównywała mężczyznom inteligencją, intelektem i talentem – a to było przerażające, więc uczynili z muzy i konkurentki uwodzicielską modliszkę, która – na wzór Salome – chce mężczyznę zniszczyć.

    „Dagny Przybyszewska w pewien sposób jest związana z naszym regionem, choćby dlatego, ze fascynowała Stanisława Przybyszewskiego, a on jest naszym krajanem. Jest to przede wszystkim historia kobiety, jej miłości i fascynacji, czyli jest to historia o nas, najprostszych relacjach międzyludzkich, o tym do czego mogą one doprowadzić. Nie chciałabym abyśmy postrzegali Dagny Juel Przybyszewską tylko jako muzę artystów, ale przede wszystkim jako kobietę czującą i fascynującą przez to" – wyjaśniła pani reżyser.

    Przedstawienie wieloaspektowości natury kobiecej, targanej skrajnymi emocjami, uwikłanej w skomplikowane związki z mężczyznami, zagubionej i niespełnionej do zadań łatwych nie należało, a mimo to Inowrocławski Teatry Otwarty zadanie udźwignął i scenę opuszczał na fali braw.

* Dagny to z norweskiego „jutrzenka”, zapowiedź nowego dnia.

 

plakat